Rosnące koszty życia a budżet domowy – jak to pogodzić?

Posted by admin on Wrzesień 14, 2015 at 8:49 am

We wszystkich wiadomościach, szczególnie w okolicach kampanii wyborczych cyklicznie wraca temat wzrostu kosztów życia. Termin ten oznacza wiele powiązanych ze sobą zjawisk – wzrost cen żywności, kosztów dystrybucji energii elektrycznej i gazowej(surowców energetycznych), cen mieszkań, kosztów produkcji przemysłowej?

Jednocześnie, społeczeństwa mają coraz wyższe płace, zatem – więcej zarabiając i więcej wydają. Sprawa komplikuje się, ponieważ do powyższego dochodzi zjawisko spadku wartości pieniądza, zwanego bardziej fachowo inflacją . W przełożeniu na obrazowy przykład, za taką samą sumę można kupić coraz mniej towarów.

zmiany, które mają wpływ na budżet domowy

Przyczynami takiego stanu rzeczy może być dysfunkcyjna struktura gospodarki, źle zrównoważony budżet państwa, w którym wpływy nie pokrywają wydatków, nadmierne finansowanie sektora gospodarczego przez państwo, co prowadzi do przefinansowania, lub wzrost cen artykułów importowanych.Z inflacją usiłują sobie radzić kolejne rządy, z różnym skutkiem ; dlatego ważne jest żeby każdy indywidualny budżet domowy był planowany w sposób rozsądny i zrównoważony, biorąc pd uwagę rosnące potrzeby i koszty.

To, co na przykład przed rokiem nie było obciążeniem finansowym, teraz już może nim być. Do tego dochodzą wydatki nagłe i nieplanowane. Nawet odpowiednio zaplanowany budżet nie jest w stanie zagwarantować pełnej przewidywalności pojawiających się wydatków.

W wypadkach nagłych i gwałtownych warto zastanowić się nad wzięciem chwilowej pożyczki – może uratować sytuację finansową rodziny w danym momencie, a spłata jej, rozłożona już na dogodne raty nie będzie silnym, jednorazowych obciążeniem.

Share Button
Wyślij wniosek Twoje dane są zaszyfrowane i bezpieczne

Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

  • Facebook
  • Google+
  • Twitter