Gdzie kryzys, a gdzie wzrost – sytuacja finansowa na świecie

Posted by admin on Grudzień 9, 2015 at 3:04 pm

Od kilku lat słyszy się ze wszystkich stron o szalejącym kryzysie gospodarczym na całym świecie. Po aferze finansowej z Bernardem Madoffem w głównej roli, wielkie gospodarki faktycznie zaliczyły spadek ; jednakże wieszczono, że będzie on długotrwały i niszczący w skutkach,a nie do końca tak się stało.

Co prawda, kryzys Stanów Zjednoczonych uderzył w świat i przyczynił się kryzysu strefy euro, lecz ostatecznie, wszystko skończyło się lepiej niż przypuszczali eksperci.

swiat

Jak obecnie wygląda kondycja finansowa poszczególnych miejsc na świecie? Gdzie obywatele radzą sobie najlepiej? Zanalizujmy :

  • USA – określenie ? olbrzym na glinianych nogach? pasuje idealnie. Z jednej strony, jedna z większych potęg i gospodarek świata. Z drugiej, jest zadłużona u Chin, o niestabilnym budżecie państwa. Obywatele bez oszczędności, zadłużeni. Duży procent żywi się wyłącznie śmieciowym jedzeniem, dużo ma kłopot z ubezpieczeniem zdrowotnym. Jednakże, zawsze znajdą pieniądze na następną bliskowschodnią wojnę.
  • główne państwa UE (Francja, Niemcy, Austria, Wielka Brytania)- rozwinięci i bogaci, lecz odczuwający kryzys strefy euro. Kłopoty z pomocą socjalną dla dużej liczby postkolonialnych uchodźców zmieniają się w koszmar bo u ich wrót stoją setki tysiące uchodźców wojny Syryjskiej. Niektórzy budują mury, inni naiwnie twierdzą, że cała Afryka zmieści się w europie. Obywatele żyją na wysokim poziomie.
  • państwa południowe (Hiszpania, Portugalia, Grecja) – bezrobocie oscylujące wokół 23-25%, spadające ceny nieruchomości i młodzi ludzie uciekający za granicę. Grecja ogłosiła bankructwo, zadając kolejny cios wspólnej walucie. Obecnie, pożycza, ile się da. Prognoz poprawy nie widać.
  • Rosja – po zmianie ustroju, przecierpiała swoje przez lata 90, aby pod rządami cara Putina wracać do mocarstwowości w pełnym znaczeniu tego słowa. Jednakże, nadal jest państwem wielkiego rozwarstwienia społecznego  – są regiony nadal nieposiadające prądu i kanalizacji, oraz miejsca, gdzie jest jedno z największych stężeń miliarderów na świecie. Kontrasty.
  • Azjatyckie tygrysy – po czasie dynamicznego rozwoju, sytuacja się stabilizuje. większość obywateli pracuje, zarabia nadal słabo, choć koszty produkcji już nie są najniższe. Państwa  rozwarstwione społecznie, o różnych, niekoniecznie demokratycznych ustrojach. Nadal funkcjonuje pojęcie biedy, nie kryzysu.
  • państwa neutralne – tradycyjnie Szwajcaria, Beneluks, Norwegia, obecnie także Japonia. Bogactwo, wysoka stopa życiowa, stabilna polityka.

Warto również dodać, że wbrew pozorom dobrym wyznacznikiem możliwego kryzysu finansowego jest wzrost wysokości podatków. Podatki same w sobie są zazwyczaj trudem dla obywatela, w momencie pogarszającej się sytuacji Państwa, może być gwoździem do trumny.

A Wy, drodzy czytelnicy, gdzie chcielibyście mieszkać??

Share Button
Wyślij wniosek Twoje dane są zaszyfrowane i bezpieczne

Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

  • Facebook
  • Google+
  • Twitter