Dobre położenie polskich przedsiębiorstw na początku 2016 roku

Posted by admin on Kwiecień 26, 2016 at 8:39 am

Najnowsze doniesienia wskazują bardzo wyraźnie, że polskie przedsiębiorstwa, zarówno te najmniejsze, jak i te największe w pierwszym kwartale bieżącego roku utrzymały zaskakująco dobrą kondycję. Czy oznacza to, że kolejny kwartał przyniesie takie same pozytywne informacje? Niekoniecznie. Sprawdźmy dlaczego.

 

Wśród przebadanych przedsiębiorstw, a było ich ponad tysiąc i to ulokowanych w różnych częściach i regionach naszego kraju, pierwszy kwartał przyniósł całkiem dobre wyniki finansowe, jednak drugi kwartał nie zapowiada się już tak różowo. Dlaczego? Stabilność i wzrost obrotów niestety powoli mijają. A mamy za sobą dopiero pierwszy miesiąc drugiego kwartału 2016 roku a mimo tego możemy już zaobserwować ten negatywny trend. Przedsiębiorcy jednak apelują, że mimo, że pierwszy kwartał bieżącego roku był odbierany przez nich pozytywnie, nie oznacza to, że nie był gorszy od ostatniego kwartału ubiegłego roku, czyli 2015.

 

Według profesjonalnych analityków rynku finansowego prognozy dla przedsiębiorstw nieco pogorszyły się. Jednak równocześnie podkreślają, że są to jedynie prognozy krótkoterminowe. Wynika to z faktu, iż wielu przedsiębiorców obawia się skutków zmian, jakie przynieść może nowa polityka fiskalna, a wraz z nią ewentualny spadek popytu na sprzedawane produkty i usługi. Jeżeli zaś chodzi o prognozy długoterminowe, są one zdecydowanie bardziej optymistyczne i pozwalają z uśmiechem patrzeć na przyszłość firm. Zakładają one niewielki, ale bardzo stabilny wzrost. Osłabienie popytu w drugim kwartale 2016 roku jest zatem według profesjonalnych analityków przejściowe i krótkoterminowe.

 

Według prognoz większość firm będzie zwiększała liczbę zatrudnionych pracowników. Nawet jeśli następuje chwilowy spadek zatrudnienia, kolejne miesiące 2016 roku wykażą tendencję odwrotną. Jednocześnie pamiętajmy, że aż nawet kilka do kilkunastu procent przedsiębiorstw ma problem ze znalezieniem pracowników, szczególnie tych wysoko wykwalifikowanych. Wydajność firm jednak stale wzrasta, nawet w okresie, w którym odnotowujemy spadek liczby pracowników.

 

Jeżeli zaś chodzi o inwestycje, Narodowy Bank Polski wskazuje na stabilizację i umiarkowanie. Obecna sytuacja jest nieco gorsza od tej panującej jeszcze rok temu, ale nie jest to ogromny spadek, który mógłby wywołać niepokój u Polaków. Jednocześnie mamy wiele firm, które oceniają swoją sytuację jako najgorszą w swojej historii. Może właśnie z tym wiąże się fakt, że w I kwartale 2016 roku przedsiębiorcy, oczywiście mocno generalizując, nie byli zainteresowani kredytami bankowymi. Spadła bowiem nieco możliwość zaciągnięcia kredytów bankowych przez firmy i ograniczenie to zostało wprowadzone przez banki.

Share Button
Wyślij wniosek Twoje dane są zaszyfrowane i bezpieczne

Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

  • Facebook
  • Google+
  • Twitter