Co może zająć komornik?

Posted by admin on Styczeń 5, 2016 at 11:30 am

Jedną z zasadniczych wątpliwości przy braniu pożyczki jest kwestia ewentualnego pojawienia się komornika. Jakie ma kompetencje? Co właściwie wolno mu zając – pensję, zwrot podatku, alimenty? Powszechnie wiadomo, że nie można w myśl prawa zostawić nikogo bez środków do życia ; zatem ile z pensji wolno komornikowi zabrać? Co ze świadczeniami takimi jak renta i emerytura? Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Komu i ile?

Powszechnie przyjęta praktyka ściągania należności polega na tym, że informacja od komornika trafia do zakładu pracy dłużnika, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, banku w którym posiada konto, aby środki się tam znajdujące trafiły na rzecz zajęcia komorniczego, nie zaś do dłużnika. Jednocześnie, nigdy nie wolno zająć komornikowi całości posiadanych środków; dłużnikowi zatrudnionemu na umowę o pracę można zabrać do 50 % wynagrodzenia. Osoby pracujące na umowie o pracę mogą stracić całość, chyba że jest do ich jedyne źródło dochodu u jedynego pracodawcy – wtedy zajęciu ulega również połowa zarobionych środków.

sad

Warty zapamiętania jest fakt, że zakład pracy nie może odmówić komornikowi przekazania środków do egzekucji.

Emeryci i renciści

Czy renty i emerytury mogą podlegać zajęciu? Owszem, lecz również nie w całości. Z powyższych świadczeń wolno komornikowi zająć do 25 % wysokości świadczenia. Wyjątek stanowi renta dla osób o całkowitej niezdolności do pracy, która jest jednocześnie najniższa i wynosi 831 złotych. (Dlatego też w niezbyt bogatym kraju powstała taka ilość firm oferujących pożyczki pozabankowe, a konsekwencji –  też prywatnych firm windykacyjnych których nie obowiązują aż tak restrykcyjne przepisy.)

W wypadkach, gdy dłużnik posiada znaczne środki na rachunku komornikowi wolno jednorazowo zająć równowartość trzykrotnego, przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Egzekucji podlegają też nieruchomości – chociaż nie są to częste przypadki.

Bez obaw

Egzekucji komorniczej nie podlegają za to:

  • alimenty
  • stypendia
  • świadczenia rodzinne
  • świadczenia pielęgnacyjne
  • świadczenia z pomocy społecznej

Należy pamiętać, że z komornikiem trzeba rozmawiać ; najgorsze co można zrobić to unikanie telefonów i kontaktu. Komornik też ma interes w tym, aby się sprawnie porozumieć w sprawie spłaty zadłużenia i tylko w ostateczności sięga po narzędzia takie jak nakaz egzekucji; pisaliśmy już o tym w poście poświęconym firmom windykacyjnym.

Niezaprzeczalnie lepiej jest ustalić z nim obustronnie pasujące terminy i kwoty spłat, niż być niemile zaskoczonym podczas próby wypłaty środków z konta.

Wszyscy jesteśmy ludźmi – dogadajmy się zatem jak ludzie.

 

Share Button
Wyślij wniosek Twoje dane są zaszyfrowane i bezpieczne

Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

  • Facebook
  • Google+
  • Twitter