Budżet na nowy rok

Posted by admin on Grudzień 28, 2015 at 10:28 am

Już za kilka dni nastanie nowy, 2016 rok ; oprócz szampańskiej sylwestrowej zabawy, łączy się to z całą serią decyzji do podjęcia i planowaniem – roku, finansów, wyjazdów, całokształtu naszej  egzystencji. Budżet, plan wydatków, plan finansów – jakkolwiek to nazwać, każdego czeka ułożenie własnego rozkładu finansowej jazdy na najbliższe 12 miesięcy.

Zasięgając rady fachowców tej dziedziny, pragniemy przedstawić schemat – poradnik, jak zaplanować finanse na nowy rok.

Budżet na nowy rok

 1. Styczeń – najdłuższy i najcięższy miesiąc w roku ; portfel uszczuplony o świąteczne i sylwestrowe wydatki. Dobrze jest rozłożyć ich ciężar jeszcze na listopad, by nie czerpać ze styczniowego budżetu. W tym miesiącu warto ograniczyć szaleństwa, by nowego roku nie zaczynać od  długów i kłopotów. Podstawowe wydatki.
 2. Luty – miesiąc krótki, więc warto zacząć odkładać nadwyżkę na święta Wielkanocne, lub już nawet na jakiś wakacyjny wyjazd. Nie radzimy wydawania fortuny na obchodzenie Walentynek ; pieniądze nie kupią uczucia, lecz regularne gesty – tak.
 3. Marzec – zazwyczaj na przełomie Marca i Kwietnia przypada Wielkanoc;  święto mniej kosztowne od Bożego Narodzenia (bez dawania prezentów), lecz należy się liczyć z koniecznością większych zakupów spożywczych.  Lutowa nadwyżka jak znalazł.
 4. Kwiecień – miesiąc bez większych atrakcji. Warto zacząć planować środki na weekend majowy (o ile coś specjalnego na niego planujemy), lub znormalizować budżet po świętach Wielkanocnych.
 5. Maj – na ewentualny wyjazd weekendowy powinniśmy mieć część już odłożoną (przy trzymaniu się planu), dodajemy drugą, majową. Jednakże, po wolnych dniach trzeba przeżyć do końca miesiąca – nie dajmy się ponieść szaleństwu za bardzo.
 6. Czerwiec – połowa roku ; dobry czas na analizę dotychczasowych wydatków pod kątem dobrze (lub nie) ułożonego planu. Czy dajemy radę coś odłożyć? Na co wydajemy najwięcej? Co mamy w planie na następne 6 miesięcy?
 7. Lipiec – czas myśleć o wakacjach, które jednak polecamy odbyć we wrześniu, gdy ceny już spadają po sezonie. Dla rodziców mających dzieci w szkolnym wieku – polecamy sierpień.Lipiec to najgorętszy czas jeśli chodzi o tłok nad jeziorami,morzami i kampingami. Odkładamy w nim zatem na późniejszy wyjazd lub już na wyprawkę szkolną dla dzieci.
 8. Sierpień – ostateczny termin odłożenia środków na szkolne materiały, zostawienie wszystkiego na wrzesień jest w polskich warunkach strzałem w stopę. Dla nie mających dzieci – czas na planowanie wakacji.
 9. Wrzesień – przede wszystkim wydatki szkolne, dla bezdzietnych idealny cas na wakacje last minute o niższej cenie. W tym miesiącu ciężko cokolwiek odłożyć.
 10. Październik – czas na planowanie wydatków świątecznych i sylwestrowych, aby nie spowodowały katastrofy naszego budżetu. Przez te pozostałe 3 miesiące do końca roku można idealnie zebrać kwotę wystarczającą na obie okazję, nie rujnującej naszych finansów.
 11. Listopad – pamiętaj o regularnym odkładaniu ; inaczej na przełomie grudnia i stycznia będziesz jeść sucharki. Można zacząć kupować świąteczne prezenty, zanim ceny w sklepach zwariują.
 12. Grudzień – zakładając, że mamy odłożone zgodnie z planem środki i cześć kupionych prezentów, możemy bez strachu dokupić resztę, oraz zacząć przedświąteczne przygotowania.

Ponad to, warto każdego miesiąca stosować zasady przytoczone w ramach dawnego wpisu, o zrównoważonym planowaniu budżetu domowego – zawsze trzeba uwzględniać stałe wydatki, takie jak rachunki, telefon, karta miejska, czy jedzenie.
(Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem koszt życia a budżet domowy)

Dopiero nadwyżką wolno gospodarować, planując wyjazdy, prezenty, czy oszczędzając. 

Share Button
Wyślij wniosek Twoje dane są zaszyfrowane i bezpieczne

Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

 • Facebook
 • Google+
 • Twitter